سربریدن 18 نفرایرانی درعربستان سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ۱۶:۴۴ بعد از ظهر

سلام دوستان گرامی . ۲۶ روز قبل دادگاه عربستان حکم قتل ۱۸ نفر ایرانی راکه قبلابه جرم انتقال مواد مخدر به کشور عربستان دستگیر کرده بود حکم قتل ۱۸ نفررا صادر کرد وبدون قید وشرط درمحله عام طبق قانون نافظه عربستان سعودی این اسراراسرش ازتنش یا شمشیر جدا کردند بعد از ۳ روزدیگر جنازه هاراروان کردند طرف ایران . وبعد ازان روابط سیاسی هردو طرف خیلی تیره ووخیم شده است . که اینک جزیات را مطالعه نماید  اگرچند که این نقل وقول هم از خود ایرانی ها هست که ذکر شده اما خبر موثق وقابل تاید این هست که آره این حاجی هاکه به زیارت خانه خدا تشریف میاوردند همه اش با خودش مواد مخدر هم حمل کرده بوده است ازینکه قمت بالا دارد حاجی آقا میخواسته بودن پولدار شود .

پس از آنکه علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در این باره گفت که هر چیزی به ذهنش رسیده درباره این موضوع انجام داده، این معاون صالحی است که تحرک زیادی برای اقناع افکار عمومی انجام می دهد؛ هرچند به نظر نمی رسد سر بریدن 18 ایرانی آن هم در عربستان و توسط سعودی ها، برای افکار عمومی نیازمند توضیح و دلیل باشد.

دیروز باز هم حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای علی اکبر صالحی درباره این موضوع، جزئیات بیشتری اعلام کرد.

امیرعبداللهیان گفت: «عربستان 2 گروه از ایرانیان را اعدام كرد؛ یك گروه 8 نفره و یك گروه 10 نفره؛ آن هم به اتهام حمل مواد مخدر.

در حالی كه این افراد 5 سال پیش، دستگیر و به اعدام محكوم شده بودند و از ابتدا كه این پرونده باز شد، جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه و سفارت ما تلاش های جدی را برای تعیین وضعیت و آزادی این افراد آغاز كردند.»

امیرعبداللهیان در ادامه از ادعای سعودی ها درباره اتهام این ایرانیان گفت.

او اظهار داشت: از نگاه عربستان سعودی و مطالبی كه به سفیر ما منتقل كردند، این افراد متهم به حمل بیش از 2 تن مواد مخدر بودند اما برای ما به عنوان وزارت امور خارجه، رعایت كنوانسیون های بین المللی و دسترسی كنسولی در شكل قانونی و دقیق خود اهمیت دارد.

وی تصریح كرد: سعودی ها می گویند ما به شما دسترسی كنسولی داده ایم، همه آنها در زندان تلفن همراه داشته و هر روز با خانواده هایشان و سفارت در تماس بوده اند. در جلسه دادگاه هم سفارت برایشان وكیل گرفته است اما به دولتمردان عربستان باید بگوییم كه وقتی می گوییم دسترسی كنسولی، یعنی اینكه وقتی دستگیر شدند، باید طی یادداشتی وزارت خارجه عربستان به سفارت ما در ریاض، موضوع را اعلام می كرد كه این افراد دستگیر شده اند. به رغم پیگیری ها و یادداشت های مكرر، دسترسی رسمی و كنسولی به ما داده نشد كه خلاف كنوانسیون های بین المللی است و بشدت به این موضوع اعتراض داریم.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: در 3  ماه گذشته به یكباره با این مساله مواجه شدیم كه از داخل زندان به سفارت زنگ زدند كه 8 نفر از زندانیان ایرانی را برای اجرای حكم اعدام برده اند. وی افزود: در پیگیری های مكرری كه به عمل آمد، دكتر صالحی به رغم اینكه ما واكنش های مثبت و قابل انتظاری را در موضوع های مختلف از عربستان سعودی نمی دیدیم، تماس تلفنی با آقای سعود الفیصل برقرار كردند.

فیصل قول داد یا فریب ؟

امیرعبداللهیان در ادامه درباره ماجرای قابل تامل مذاکرات علی اکبر صالحی و سعود الفصیل توضیحات بیشتری ارائه کرد.

او گفت: «آقای سعود الفیصل به آقای دكتر صالحی گفته بود كه من این موضوع را پیگیری می كنم و 24 ساعت بعد، تماس گرفتند و گفتند كه اعدام این افراد به تعویق افتاد اما در روزهای بعد، یادداشتی از طریق وزارت خارجه عربستان به دست ما رسید. گواهی فوت یعنی گواهی اعدام این افراد به همراه وصیتنامه های آنها را نیز به سفارت ما فرستادند.

متاسفانه در تاریخی كه آقای سعود الفیصل به آقای صالحی گفته بودند كه اعدام این افراد به تعویق افتاده است، این اعدام ها صورت گرفته بود.»

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه درباره احتمال بازی بودن این رفتار سعود الفیصل به ایرنا گفت: اخبار و اطلاعاتی كه ما داریم، به همراه مطالبی كه به ما منتقل شده و بررسی هایی كه در آنجا به عمل آمده است، نشان می دهد اظهاراتی كه آقای سعود الفیصل در این باره داشته و تلاش هایی كه انجام داده است و حتی اینكه دستور برای تعویق این اعدام ها داده شده، حرف نابجایی نبوده و حقیقتا این اقدام را در مناسبات بین 2 وزیر خارجه و در مناسبات دیپلماتیك انجام داده است

نوشته شده توسط رحیــمــــــی مســــــول پیــــام آزادی   | لینک ثابت |